Тема. Звертання, вставні слова, словосполучення, речення
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про звертання, вставніслова, словосполучення, удосконалювати вміння виділяти їх у реченнях
інтонацією і розділовими знаками; розвивати творчі вміння складати
синтаксичні конструкції зі вставними реченнями, звертаннями та
використовувати їх в усному та писемному мовленні; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти розвиткові
мовної й мовленнєвої особистості восьмикласників; виховувати почуття
поваги і шани до рідного слова, українських традицій.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Обладнання: рівневі картки, комп’ютерна програма, мультимедійна
презентація.
Епіграф:
Слова покличні - прості й величні.
(Д. Білоус)
Хід уроку
Дорогі діти! Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чарує, збагачує мову.
Отже, у нас сьогодні, діти, урок-подорож. Ми з вами будемо
милуватися краєвидами України і виконуватимемо різноманітні завдання. А
щоб наша подорож була цікавою і результативною, девізом уроку будуть
слова:
Працюємо дружно, плідно, сумлінно,
Щоб тему засвоїли всі на відмінно
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Тема нашого уроку «Звертання, вставні слова, словосполучення,
речення». На уроці ми закріпимо знання про звертання, вставні слова,
словосполучення, вживання розділових знаків при них.
Розпочну наш урок поезією Д. Білоуса «Слова покличні – прості
і величні ». Уважно прослухайте поезію.
Учитель читає поезію, звучить музика.
В джерелах слова — душі криниця,
А рідна мова — як чарівниця.
Звичайний приклад візьму навмисне,
Краса ж така в нім, що серце стисне.
Дивися — в кличнім простім відмінку:
«Ой не стелися, зелен барвінку...»
Звертання щире, душевне, щедре —
Василю, Павле, Іване, Петре:
І так сердечно, і так ласкаво —
Наталю, Лесю, а чи Любаво!
А найсвятіше душа приємле —
моя Вкраїно, кохана земле,
ти, сивий Дніпре, і ти, Дунаю,—
миліших серцю звертань не знаю.
Тема це і не нова, та для всіх цікава.
Будуть в нас нові слова,буде і забава.
І в скарбничку вашу власну до цієї теми
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо!
Тож будьте уважні, діти!
У зошит дату й тему запишіть.
III. Актуалізація опорних знань
- Розпочинаємо нашу подорож.
Перша зупинка - «Всезнайки». Для щасливого повернення нам
потрібно виконати всі заплановані завдання.
Перевірка теоретичних знань «Чарівний капелюшок»
А зараз ми перевіримо, як ви засвоїли теоретичний матеріал. І зробимо
це ми за допомогою чарівного капелюшка. (Учитель починає говорити, а
потім одягає комусь капелюшок на голову. Той, у кого на голові капелюшок,
повинен завершити те, про що почав говорити вчитель
Звертання – це слово або....... сполучення слів, що називає того, до
кого звертаються
Звертання може стояти......... на початку, у середині або в кінці
речення.
Звертання виражається.......... іменником у формі кличного відмінка.
Звертання бувають................непоширені (при таких немає залежних
слів) та поширені (залежні слова при них є).
Звертання не є .............членом речення.
Вставними називаються слова………….., які виражають ставлення
мовця до сказаного.
Вставні слова належать до таких груп за значенням…………….
Вставні речення на письмі виділяються…………….комою, дужками,
тире.
Якщо вставлене речення виділяється підвищеним тоном……………..то
воно виділяється дужками.
Молодці! Теоретичний матеріал ви засвоїли, вирушаємо в подорож на зустріч
із практичними завданнями.
Виконання вправ на закріплення теоретичного матеріалу.
Наступна зупинка «Долина звертань»
1.Прочитати вірш. Виділити звертання, визначити їх будову,
розставити розділові знаки. (На фоні слайда звучить пісня)
Росте черешня в мами на городі.
Стара-стара, а кожен рік цвіте,
Щоліта дітям ягодами годить,
Хоча вони не дякують за те.
Мамо Мамо Вічна і кохана.
Ви пробачте, що був неуважний.
Знаю, Ви молилися за мене
Дні і ночі сива моя нене
(М.Луків)
Вдома ви мали знайти уривки з поезій про матінку, батька, родину, в
яких би зустрічалися звертання. Прочитати уривки з поезій, вказати
звертання, визначити їх будову. Пояснити розділові знаки.
1.Є в нашій мові звертання прекрасні,
Добрі і щирі, чудові слова.
Тими словами усяк без вагання
Маму найкращу свою назива:
Мамо, матусенько, мамочко, ненько,
Матінко, усміх твій ніжний ловлю.
Мамонько рідна, моя дорогенька,
Я над усе тебе в світі люблю.
2.Я і до тата вмію звертатись,
Хочу в словах передати тепло.
Щоб мій татусь міг частіше всміхатись,
І щоб в душі його сонце цвіло!
4.Татку, татусечку, татоньку, тату,
Кращого в світі немає навкруг!
Татоньку, хочу тебе я обняти –
Ти мій порадник, заступник і друг!
3.Я й до бабусі з любов’ю звертаюсь:
Бабцю, бабусю, бабуню моя!
І до бабусиних рук притуляюсь,
Та відчуваю в них лагідність я.
4.І до дідуся іду по науку:
Діду, дідуню, навчи в світі жить!
Він на голівку кладе свою руку,
Голос сріблястим струмочком біжить.
5.Слово чарівне! Яка в тебе сила!
Скажеш з любов’ю – і радість росте!
Слово ласкаве народжує крила –
Ви не забудьте ніколи про те!
Донечко, синку, сестрице, братусю, -
Дружна, велика, весела сім’я!
Мамочко, татку, бабусю, дідусю, -
Мій оберіг і родина моя!
Гра – змагання «Хто більше?»
Пригадайте поезії із звертаннями і запишіть у зошит.
Наприклад: Дозвольте і мені, панове, річ держать (Л.Глібов).
Мамо, іде вже зима (Л.Українка).
Грицю, Грицю, до роботи (Нар.тв.)
Рідна мати моя, ти ночей не доспала
І водила мене у поля край села…( А.Малишко)
Як побачу рідну хату – завеснію, наче цвіт:
Здрастуй, мамо! Здрастуй, тату! (А.Демиденко)
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину (В.Симоненко)
Гра «Конструктор».
Зобразіть схематично речення із звертаннями.
Рідна мати моя ти ночей не доспала, ти водила мене у поля край села…
Йди в тисячоліття рідна мово до сердець і душ людських доходь. Мамо
чого зажурились? Дайте тепло ваших рук. О мово рідна Їй гаряче віддав я
серце не дарма. Без мови рідної юначе й народу нашого нема.
Робота з індивідуальними картками.
1) Розставте пропущені розділові знаки.
І зберіг я тільки ненечко скарб один, що ти дала, золоте, як зірка, сердечко.
Ясні зорі, тихі води - то земля твоя мій сину.
Мир і любов Україно неси, сяй для планети, як сонце краси.
2) Запишіть речення, визначте в кожному з них звертання. Які
звертання є риторичними? Свою думку доведіть.
Мій синку, ти би менш балакав, сам над собою менше плакав! ( І. Франко).
Прекрасні квіти пести, охороняй,юначе! ( І. Драч).
Цвітіть, сади! Лани, ростіть! ( М. Рильський).
Небо, небонько, мерщій посилай на нас дощі! (О. Орач).
Наступна зупинка «Гумористична»
Вибірковий диктант.
Послухайте байку Л. Глібова «Зозуля і Півень», випишіть звертання.
— Як ти співаєщ, Півне, веселенько…
—А ти, зозуленько, ти, зіронько моя,
Виводиш так і жалібненько,
Що іноді аж плачу я…
Як тільки що почнеш співати,
Не хочеться й пшениченьки клювати, -
Біжиш в садок мерщій…
—Тебе я слухала б довіку, куме мій,
Аби б хотів співати…
—А ти, голубонько, ти, кралечко моя,
Поки співаєш на калині,
То й весело мені, і забуваю я
Свою недоленьку, життя своє погане
Та безталанне…
…як гляну я на тебе – така ти невеличка,
Моя перепеличко,
А голосок-то який!
Тонесенький, малесенький такий…
Куди той соловей годиться?
—Спасибі, братику, за добре слівце,
Як не кохать тебе за це?..
Наступна зупинка «Море вставних слів»
«Біг із бар’єрами»
Завдання: прочитайте подані речення, вкажіть вставні слова і
розділові знаки при них.
1. Київ без усякого сумніву – історична і сучасна столиця України, її
політичний, культурний і релігійний центр.
2. Ось уже понад п'ятнадцять століть височіє на дніпровських схилах
золотоверхий Київ дійсно столиця нашої духовності.
3. Звичайно рукотворна краса храмів западає в серце.
4. Безперечно з глибокою шаною і гордістю вимовляє цю назву кожен
українець.
5. До речі у Києві є також музеї і театри, і кінотеатри, і стадіони – все
це осередки культури.
6. У столиці зрозуміло багато парково- дослідних інститутів, Академія
наук України, безліч вузів, у тому числі університет імені Тараса Шевченка.
7. У місті як відомо багато старовинних пам’яток історії та архітектури:
Золоті ворота, Видубецький монастир, Києво- Печерська Лавра,
славнозвісний Поділ – все це духовні символи нашого народу.
8. Взагалі сади і парки, Дніпро і Володимирська гірка створюють
неповторну атмосферу цього тисячолітнього міста.
9. Отже Київ – одне з найкращих міст світу, що вабить численних
туристів.
Наступна зупинка «місто ТРЕНУВАЛЬНИХ ВПРАВ»
Завдання: перепишіть речення, замість крапок доберіть вставні
слова із значенням, указаним у дужках.
1. Весна – це …найкраща пора року (відтінок упевненості).
2. З цим погодяться … всі (відтінок припущення).
3. Весна … днем красна (вказівка на джерело вислову).
4. Скоро зацвітуть сади, але… вночі можливі заморозки ( активізація
уваги).
5. … треба підготуватися, щоб вчасно захистити цвіт (зв'язок із
попередньою думкою).
6. Пізня весна… дарує сухе погоже літо ( джерело повідомлення).
Графічний диктант
Слухаючи речення, накресліть схеми.
1. Повідомляють, до першого грому земля не розмерзається.
2. Високо і швидко пливуть у небі хмари – на гарну погоду, говорять.
3. Весняний день, до речі, рік годує.
4. Весна, кажуть, ледачого не любить.
5. Весною літає багато павутиння – на спекотне літо, між іншим.
6. Пам’ятайте, у березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве,
зверху ллє, знизу мете.
«Диво в решеті»
Випишіть спочатку ті словосполучення, у яких треба виділити
комами вставні слова, потім ті, де немає вставних слів і, отже, не
потрібні жодні розділові знаки.
Усе – таки зроблю; стовбичив майже годину; ощадливості на жаль
немає; щось мабуть станеться; навіть не подумав про це; дно здавалось
поглибшало; деколи буває задумуюся; кмітливість отже потрібна; стало
нібито тихо; може прийду; огріхів до речі було чимало; дивним здавалось те
мовчання; слово кажуть не впіймаєш; всіляко кажуть люди; щоправда були
не всі; збиралися очевидно давно; тяжко буває часом.
Ключ. У кожному словосполученні підкресліть другу від початку
букву. З цих букв прочитаєте закінчення вислову американського
письменника Марка Твена: «Очевидячки, на світі немає нічого…(що не
могло б статися)».
І. Ощадливості, на жаль, немає; щось, мабуть, станеться; дно,
здавалось, поглибшало; деколи, буває, задумуюся; кмітливість, отже,
потрібна; може, прийду; огріхів, до речі, було чимало; слово, кажуть, не
впіймаєш; щоправда, були не всі; збиралися, очевидно, давно.
ІІ. Усе-таки зроблю; стовбичив майже годину; навіть не подумав про
це; стало нібито тихо; дивним здавалось те мовчання; всіляко кажуть люди;
тяжко буває часом.
Зупинка «Творча»
Завдання: кожне друге з поданих речень усно переробіть на
вставлене і виділіть його потрібними розділовими знаками (при потребі
речення можна переробляти).
1. Вранці ми зібралися біля школи, щоб їхати на екскурсію в
Ботанічний сад. Це було недавно, в березні.
2. Чекали Петра і розмовляли про се, про те. У Петра погана звичка
завжди запізнюватись.
3. Раптом Сергій згадав, що забув фотоапарат удома на столі. І треба ж
таке.
4. Складав усе в сумку, а от фотоапарат забув покласти. Поки щось
десь знайдеш, то знаєте, як воно буває!
5. Отак завжди у нас: готуємось до чогось цілий місяць, а коли
доходить до діла, то нам бракує простої зібраності. Скільки про цю
підготовку розмов буває, скільки метушні!
6. Після екскурсії зробили висновки. Висновків виявилося чимало.
Наша подорож закінчилася. Щоб нас не спиняли в подальшій дорозі ніякі
кордони і перешкоди, виконаємо останнє завдання.
Зупинка «Повторення»
Запишіть слова у дві колонки: 1) з буквою і; 2) з буквою и.
Вдал…ну, кипар…с, арх…в, в…заві, локомот…в, пом…дор,
параз…тство, фар…сеї, к…лометри, абр…кос, ж…рафи, крокод…л,
комб…нат, ч…нари, маг…страль.
Ключ. З останніх букв прочитаєте закінчення вислову німецького
філософа Людвіга Фейєрбаха: «Людина тільки тоді чогось досягне, коли…».
(вірить у свої сили)
І. архів, візаві, помідор, кілометри, комбінат, магістраль;
ІІ. Вдалину, кипарис, локомотив, паразитство, фарисеї, абрикос,
жирафи, крокодил, чинари.
Домашнє завдання
А зараз запишіть домашнє завдання: виписати з підручників хімії,
фізики, геометрії або алгебри текст зі вставними словами і
словоспоученнями. Визначити, що вони виражають. Підготуватися до
контрольної роботи. Повторити тему «Прислівник».
Підсумки уроку
Метод «Продовж речення»
*На сьогоднішньому уроці ми вивчали …
* Звертання це …
*Поширені звертання це…
*Вставні слова у реченні виступають …
*На уроці найбільше мені сподобалось …
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Тема: Дієслово як частина мови
Мета: узагальнити і систематизувати вивчені учнями відомості про дієслово,його граматичні й морфологічні ознаки, лексичне значення, правопис,
синтаксичну роль; формувати в учнів навички практичного застосування
теоретичних знань, правильного використання в усному й писемному
мовленні; сприяти розвиткові логічного мислення учнів, збагаченню їх
лексичного запасу; прививати учням сталий інтерес до навчання; виховувати в
учнів любов до рідної мови, гордість за її милозвучність та багатство
Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого
Форма уроку: урок-подорож
Обладнання: епіграф уроку, написаний на плакаті, „мовне дерево”, картки-
яблука, презентація, створена у програмі PowerPoint (теоретичний матеріал і
різноманітні вправи)
Епіграф:
Ну, що б, здавалося, слова...
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує!...
Т.Шевченко
ХІД УРОКУ
І. Організаційно-вступна частина уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Зробили до знань ми ще один крок.
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Давайте привітаємося з гостями, що завітали до нас на урок. Хочу, щоб
сьогодні ви були впевнені в собі і задоволені собою. А людина лише тоді може
бути впевнена в собі, коли досягає певних успіхів, коли говорить: «Мені це
вдалося». Тож бажаю вам сьогодні на уроці розкрити свої здібності, нехай вам
все вдається.
Вступне слово вчителя:
Цивілізоване суспільство не може існувати без мови – найважливішого
засобу спілкування, засобу вираження думки і передачі досвіду сучасникам і
нащадкам.
Не можна ходити по землі, не чаруючись виплеканою народом у віках
рідною мовою... Людина завжди має пам’ятати, звідки вона родом, де її
коріння, глибоко знати історію свого народу, його мову.
Знання мови народу, серед якого ти живеш, - ознака культурної
освіченої людини, знання рідної мови – священний обов’язок кожного.
Мова... Слово... Здавна люди розуміли велику їхню силу, тісний
генетичний зв’язок з людиною. Недаремно ж і Тарас Шевченко писав:
Ну, що б, здавалося, слова...
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує!...
Його слова стануть епіграфом нашого уроку. Адже рідне слово
відкриває красу світу, змушує захоплюватися, дивуватися, милуватися. Воно
викликає різні емоції, будить фантазію, розвиває уяву.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Діти, подумайте і запишіть на листочках, які дії можна відтворити за
допомогою слова? (Діти на листочках записують дієслова і прикріплюють до
дерева, намальованого на дошці)
(Окрилити, образити, вселити віру, розсердити, утішити, розвеселити,
ранити, засмутити, допомогти, розрадити, навчити, творити, зненавидіти,
ощасливити)
До якої частини мови ви віднесете записані вами слова? (Це дієслова)
Так, це дієслова, слова, які вказують на те, що відбувається певна дія. Як
бачимо, «слово – це найтонший різець, здатний доторкнутися до найніжнішої
рисочки людського характеру. Вміти користуватися ним, - як писав
В.Сухомлинський, - велике мистецтво. Словом можна створити красу душі, а
можна й спотворити її. Тож оволодівайте цим різцем так, щоб з-під наших рук
виходила тільки краса». На одному з уроків літератури ми, розмовляючи на цю
тему, вчили вірш Е.Саталкіної. Можливо, хтось пам’ятає його?
Знайте всі, як два по два,
Що образливі слова
І на вулиці, і вдома
Вибухають, наче бомба,
Б’ють в лице шпаркіше вітру,
Ще й забруднюють повітря,
Заважають їсти, спати...
То навіщо ж їх казати?
А слова ласкаві, щирі
З плеч знімають смутку гирі,
Добрі усмішки дарують,
Пестять, міць дають, лікують,
Розганяють чорні хмари...
Їх вживайте – ви ж не скнари!
Е.Саталкіна
Слухаючи вірш, ви повинні у зошити виписати дієслова (Знайте,
вибухають, б’ють, забруднюють, заважають їсти, спати, казати, знімають,
дарують, пестять, дають, лікують, розганяють, вживайте)
ІІІ. Повідомлення теми, мети завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
А тепер у зошитах запишіть тему уроку «Повторення та узагальнення
вивченого про дієслово». Цей урок – підготовка до написання контрольної
роботи. Крім того, що ми повторимо усе, що знаємо про дієслово, ще й
матимемо змогу переконатися у багатстві нашої мови, різноманітності її
відтінків, станемо своєрідними майстрами слова.
ІV.Узагальнення і систематизація знань, умінь, навичок.
Отже, вправа №1 «Теоретичні заморочки»
Запитання:
1) Чому ця форма дієслова називається неозначеною?
2) На які запитання відповідають дієслова доконаного і недоконаного
виду?
3) Що означають дієслова дійсного, умовного і наказового способів?
4) Як визначити дієвідміну дієслів?
Дієслово – це частина мови, яка означає дію або стан. Існують не лише
особові дієслова, а і дієслівні форми.
наступна вправа “Форми дієслова”
! Завдання: Продовжити кожен рядок форм дієслова 2-3 власними
пркладами.
Розмальовуючи - …
Відроджувати - …
Захищено - ….
Працює - …
Пожовклий - …
Наступне завдання виконуватимуть не всі. Творчі учні нашої групи,
пропустивши 2 слайди, зупиняються на творчому завданні “Майстри слова” і
виконують його за варіантами.
І – написати міні-усмішку, яка складалася б тільки з дієслів.
ІІ – за поданим початком і кінцівкою дописати основну частину
тексту, використовуючи різні форми дієслів.
Можливі відповіді учнів:
І. Моя яблунька
Побачив. Зрадів. Купив. Приніс. Викопав. Посадив. Полив. Доглядаю.
Чекаю. Зацвіла. Милуюся. Достигли. Пригощаю.
ІІ. Світанок на морі
Світає... Раннє сонечко повільно показується з-за високої гори.
Небо немов палає у вогні, переливається від рожевого до червоного
кольору. Хмари пливуть у голубій височині, мов білосніжні лебеді. Сходить
сонечко, прокидається море. Це велике таїнство не кожен може побачити й
відчути. Море ніжно й лагідно хлюпається. Сонечко голубить прозорі хвилі...
Так і хочеться швидше пірнути і пливти-пливти, доки вистачить сил.
.... Спасибі тобі, море, за голубі хвилі, ласкаве сонечко, п’янке повітря,
ніжну засмагу. Я люблю тебе, море!
У цей час всі інші учні виконують наступні вправи «Способи дієслів»
Вправа “Способи дієслів”
!Завдання: запишіть у першу колонку дієслова дійсного способу,
у другу – умовного, у третю – наказового.
Осипається, сказала б, звіряє, працюйте, нехай скаже, організуй,
бриніла б, ріжте, агітуйте, падає, трудиться, дістань, остерегла б, аналізуй,
катає, заплакала б.
Вправа “Видова пара”
!Завдання: до поданого слова підібрати слово іншого виду, утворивши
видову пару.
Промовляти----------------------промовити;
Описати----------------------------описувати;
Розмовляти---------------------- порозмовляти;
Оберігати------------------------- оберегти;
Списувати------------------------ списати;
Штовхнути ----------------------штовхати.
Діти, пригадайте, які ви знаєте форми дієслова? Ця вправа пов’язана із
формами.
Вправа з лінгвістичним ключем
!Завдання: виписати безособові дієслова. Якщо правильно випишете
слова, то з других букв отримаєте ключове слово.
Одягає, малює, смеркає, працює, оглядає, хочеться, рухається,
обманює, світає, допомагає, вітає, замело, гріє. (МОВА)
Ключове слово МОВА відкриває поетичну хвилинку.
На домашнє завдання вам було вивчити поезії, або уривки з поезій про
мову та рідне слово.
1. В землі віки лежала мова
І врешті вибилась на світ.
О мово! Ночі колискова!
Прийми мій радісний привіт.
Навік пройшла пора безславна...
Цвіти і сяй, моя державна...
Олександр Олесь
2.У горі, радості, буває,
У лютім гніві і розпуці
Ми слів потрібних не шукаєм,
Обривки кидаємо куці.
Не думаємо: слово ранить,
А чи зціляє нас надійно...
О, скільки душ воно таранить!
Які чуття зникають рвійно.
Тож зупинись у гніві скорім.
Дай охолонути розмові.
Шукаймо істину не в спорі, -
В ласкаво мовленому слові.
М.Олійник
3. Не одцурайсь, мій сину, мови –
У тебе іншої нема,
Ти – плоть і дух – одне єдине,
Зі словом батьківським – Людина,
Без нього – просто плоть німа.
Без мови в світі – нас нема.
Т.Шевченко
4. Все в тобі з’єдналося, злилося –
Як і поміститися в одній! –
Шепіт зачарований колосся,
Поклик із катами на двобій.
Ти даєш поету дужі крила,
Що підносять правду в вишину,
Вченому ти лагідно відкрила
Мудрості людської глибину.
І тобі рости й не в’януть зроду,
Квітувать в поемах і віршах,
Бо в тобі – великого народу
Ніжна і замріяна душа.
В.Симоненко
5. Якби я втратив очі, Україно,
То зміг би жить, не бачачи ланів,
Поліських плес, подільських ясенів,
Дніпра, що стелить хвилі, наче сіно.
У глибині моїх темнот і снів
Твоя лунала б мова солов’їна;
Той світ, що ти дала йому у віно,
Від сяйва слова знову б заяснів.
А глухоти не зможу перенести,
Бо не вкладе ніхто в печальні жести
Шум Черемоша, співи солов’я.
Дивитися на радощі обнови,
Та материнської не чути мови –
Ото була б загибель – смерть моя.
Д.Павличко
Вправа “Зайве”слово”
!Завдання: у кожному рядку знайдіть “зайве” слово. Якими критеріями ви
користувалися?
1.Мити, пити, жити, сохнути, везти, кричати.
2.В’янути, мовчати, перемагати, іти, обнімати.
3.Держати, вчити, ревіти, ходити, бігти, спати.
4.Сідати, гуркотіти, бачити, горіти, вчити, сидіти.
Сформулюйте правила вимови і написання дієслів на -ШСЯ, -ТЬСЯ.
-СЯ, -СЬ
Закон письма і вимови вивчай:
Написано –ТЬСЯ,
А ти [Ц’:А] вимовляй:
Хто рано прокидається,
Зарядкою займається,
Роботи не боїться,
Той з двійками не знається,
Від трійок відцурається
І завжди добре вчиться.
Закон письма і вимови вивчай:
Написано –ШСЯ,
А ти [С’:А] вимовляй:
Раненько прокидаєшся,
Зарядкою займаєшся,
Водою обливаєшся,
Швиденько одягаєшся,
В дорозі не спиняєшся.
Так, друже мій, ніколи
Не спізнишся до школи.
Д.Білоус
Вправа “Пошук”
!Завдання: знайдіть речення, в якому НЕ з дієсловом пишеться разом.
1.(Не)радуйся чужому лихові.
2.(Не)будь упертим, а будь одвертим.
3. Під лежачий камінь вода (не)тече.
4. (Не)помиляється той, хто нічого (не)робить.
5. Добре тому багатому: його люди знають, а зо мною зустрічаються –
мов (не)добачають.
6. Добро роби скільки можеш, від того ніколи (не)занеможеш.
7. Поки (не)упріти, доти (не)уміти.
М.Рильський в одному з віршів писав: «Як парость виноградної лози,
плекайте мову. Пильно й ненастанно політь бур’ян. Чистіша від сльози вона
хай буде...». Давайте й ми спробуємо «виполоти бур’ян», виправивши лексичні
помилки у словосполученнях та реченнях. Тому наступна
вправа “Я редактор”
!Завдання: виправити лексичні помилки, редагуючи речення або
словосполучення.
1. Я лишаю вас слова. - Я позбавляю вас слова.
2. Приймати участь у міроприємствах. - Брати участь у заходах.
3. Ми прийняли всі міри. - Ми вжили всіх заходів.
4. Лід тронувся. - Крига скресла.
5. Я рахую, що ... - Я вважаю, що…
Ми повторили і теоретичні питання, і закріпили наші знання на практиці.
А тепер останнє завдання – тести.
V. Підсумки уроку.
Українська мова – безмежний океан слів. Сьогодні ми повторили тільки
незначну його частину - дієслова. Закріпили на практиці теоретичні знання про
дієслово.
Я думаю, що з сьогоднішнього уроку ви повинні зрозуміти: слово має
велику силу, бо воно – «крила ластівки, вона їх не відчуває, але без них не може
злетіти» (Ю.Мушкетик).
Тому вивчайте, любіть свою мову,
Як світлу Вітчизну любіть,
Як стягів красу пречудову,
Як рідного неба блакить!
В.Сосюра
VІ. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання.
1) Написати міні-твір на тему «Пишаймось рідною мовою»,
використовуючи дієслова різних способів.
2) Виписати 5 речень з дієсловами.
Тема: Прислівник: загальне
значення, морфологічні ознаки,
синтаксична роль
Мета: поглибити знання учнів
про прислівник як самостійну частину мови, його морфологічні ознаки,
синтаксичну роль;
формувати вміння знаходити прислівники в тексті,
їх характеризувати (визначати значення, синтаксичну функцію), ознайомити
семикласників з народними прикметами зими, розвивати творчі здібності учнів на
краєзнавчому матеріалі.
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань.
Обладнання: підручник, дидактичний
матеріал, таблиця.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань учнів
Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Діти, сьогодні на уроці
ми з вами поглибимо наші знання про прислівник, його морфологічні ознаки,
синтаксичну роль. Давайте з вами пригадаємо все, що ми знаємо про прислівник,
заповнивши паспортні дані про нього.
Завдання: з’ясувати основні
питання теми .
Слайд 1.
Метод мозкового штурму.
-
Що ви пам’ятаєте про прислівник?
-
Наведіть приклади прислівників.
|
Діти звіряють свої міркування із другим слайдом.
Слайд 2.
Метод бесіди застосовуємо, щоб
з’ясувати відоме з теми і те, що потрібно вивчити
|
Опрацювання навчального матеріалу.
Аналітичне
читання.
Завдання. Прочитайте та осмисліть матеріал
параграфа у підручнику, роблячи під час читання позначки олівцем (+ ? -).
Робота з
підручником.
Вправа 197. Прочитайте. Випишіть прислівники. Над
кожним надпишіть питання, на яке він відповідає.
Голосно, двічі, дві, тихий, потім, стояти,
стоянка, завжди, той, навстоячки, назавжди, жди, моє, миє, по-моєму, куди, по-доброму, добро, дуже,
подужав, учора, учорашній, спересердя, сердитися,
уголос, голос, тут, спросоння, соня,
сон, сонний, сніжно, сніжинка, підсніжник.
Завдання: зробити фонетичний розбір слова спросоння.
Дослідження
– зіставлення
Зіставити речення. Проаналізувати синтаксичну роль
виділених прислівників.
юСправи у мене пішли добре. – Мені було добре.
Ми весело захитали головами. – У
класі весело. Тихо шелестів низовий вітер. – Надворі тихо.
Завдання. «Приваблива мета»
Заповніть схему, вписавши
частини мов.и, від яких утворені
прислівники.
|
Слайд 3.
|
Робота з підручником. Виконання вправи 198,
Утворити і записати від поданих слів прислівники.
Осінь, весна,
коло, слизький, малий, четверо, стояти, інший, синій, сонячний, тихий, швидкий.
Робота із
схемою. Проблемне питання.
Подумайте і визначте, яким способом утворені
прислівники:
тут, там, тоді,
як, де, сюди, куди, досі, доки, поки, скрізь.
Слайд 4. Запам’ятай прислівники.
Творча
робота.
Розгляньте картину І.Г.Костенко. Складіть
і запишіть 3 – 5 1111речень, використовуючи прислівники тут, там, тоді, як, де, сюди, куди, досі, доки, поки, скрізь. Спробуйте описати
настрій, який викликає у вас ця картина.
Дослідження – характеристика.
Записати народні прикметники. Знайти прислівники і
з’ясувати, яким членом речення вони виступають.
Зимою добре, а літом ще краще.
Багато снігу – багато хліба.
Кільця довкола місяця – на сніг.
Багато інею на деревах - щедрим буде медозбір.
Не той сніг, що мете, а той, що зверху йде.
Туман узимку опускається до землі – на відлигу.
Якщо взимку сухо і холодно, влітку сухо і
спекотно.
Був уночі іній – вдень сніг не випаде.
Наведіть прикмети, які відомі вам.
ю
Робота із словником.
З’ясуйте лексичне значення слів вірно, правильно. Складіть словосполучення
із словами пояснити, розв’язати, сказати, кохати.
Звірте свої міркування із матеріалами підручника на с.112.
Тестування на комп’ютері
Група учнів виконує тестові завдання з теми на комп’ютері.
Вправа «Редактор»
Відновити уривок із
тексту М.Коцюбинського «Ялинка», дібравши потрібні прислівники з довідки, які
виконували б роль залежного слова.
……. випливло ясне сонечко на погідне небо
оглянути, що зробила ніч з землею.
В лісі посутеніло.
Настав вечір. Василько їхав лісом, коні
…… поринали в сніг і…… переступали з ноги на ногу. Василько ……. помітив,
що він їде не дорогою, а ……, лісом, ……. він став. «Треба …… знайти дорогу, - подумав Василько. –Вернусь …… до саней і …….
поїду …… дорогою». Він повернув коні і поїхав…… Довго їхав Василько проти вітру та снігу, а
саней не було. «Я ……. Узяв…… собі, а ……
трохи цабе»,- подумав він і
повернув ……
Довідка: глибоко, ледве – ледве, незабаром, так, навмання,
конче, назад, звідти, навпростець, назад, звідти, навпростець, довго, дуже, трохи, уліворуч,
десь, треба.
Зробити висновок про те, з якими частинами мови
можуть пов’язуватися прислівники.
Підведення підсумків уроку.
Метод мозкового штурму.
Дати відповіді на запитання:
1. Яка частина мови
називається прислівником?
2. З якими частинами мови
можуть пов’язуватися прислівники?
3. Яка морфологічна ознака
прислівника є основною?
4. Яку синтаксичну роль
можуть виконувати прислівники в реченні?
Домашнє завдання.
1. Вивчити теоретичний
матеріал підручника на с.110.
2. Виконати вправу 202.
3.
Скласти кросворди, використовуючи прислівники.